niedziela, 12 kwietnia 2015

Co ma wpływ na naszą skórę?

Oprócz wszelkich czynników dziedzicznych, które decydują o naszym typie skóry, istnieje także wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych, które wpływają na wygląd skóry. Wiedza o tym, jak te czynniki wpływają na naszą skórę, jest konieczna aby zachować zdrowy wygląd tak długo, jak to możliwe.



Czynniki zewnętrzne
Niedbałość w codziennej pielęgnacji 
Niewłaściwa codzienna pielęgnacja lub całkowity brak pielęgnacji może być głównym czynnikiem wpływającym na stan naszej skóry. Nieodpowiednia higiena może doprowadzić do powstania wyprysków i zaskórników. W przypadku zaś stosowania produktów niedopasowanych do rodzaju naszej cery, bariera ochronna skóry może zostać uszkodzona lub, w skrajnych przypadkach, skóra może zostać jej całkowicie pozbawiona. Uszkodzenie bariery ochronnej prowadzi z kolei do powstawania przedwczesnych zmarszczek i innych uszkodzeń, takich jak zszarzenie i zwiotczenie skóry. Codzienną pielęgnację należy więc dopasować do rodzaju naszej skóry. W zależności od tego, czy skóra jest normalna, sucha, wrażliwa, mieszana, przetłuszczająca się, naczyniowa, czy trądzikowa, potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji.

Uszkodzenia słoneczne (fotostarzenie)
Jedną z głównych przyczyn przedwczesnego starzenia się skóry jest wystawienie jej na promienie słoneczne.  Szkodliwe promienie UV załamują ochronną strukturę skóry - kolagen i elastynę, które utrzymują skórę napiętą i elastyczną. Wiele zmian skórnych, które były powszechnie uznawane za spowodowane starzeniem się, takie jak powstawanie siniaków, głębokie linie i zmarszczki, przebarwienia i cienka skóra na ramionach i rękach, są w rzeczywistości wynikiem długotrwałego narażenia na działanie słońca. Oprócz występowania głębszych zmarszczek i bruzd, powierzchnia skóry staje się szorstka, mogą również pojawiać się obszary z popękanymi naczynkami krwionośnymi oraz nierównym kolorytem skóry. Opalanie się w solarium powoduje takie same uszkodzenia skóry, jak naturalne światło słoneczne. Zawsze pamiętajcie więc o tym, aby przez cały rok zabezpieczać skórę preparatami z filtrem UV. Więcej o ochronie przeciwsłonecznej przeczytacie w moim poście UVAga na słońce.

Ryzyko zawodowe
Wielu pracowników jest potencjalnie narażonych na działanie chemikaliów, które mogą przenikać przez skórę. Narażenie skóry na działanie czynników szkodliwych w miejscu pracy może powodować tzw. zawodowe choroby skóry oraz ogólnoustrojową toksyczność. Częsty kontakt z chemikaliami może spowodować podrażnienie skóry, reakcje alergiczne, poparzenia skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, a nawet jeszcze bardziej poważne choroby, takie jak nowotwory skóry. W zależności od miejsca pracy również inne czynniki mogą wpływać na stan skóry, takie jak praca w gorących i wilgotnych warunkach, w zakurzonym otoczeniu, a nawet zbyt suche powietrze w miejscu pracy z powodu klimatyzacji lub ogrzewania.

Wystawienie na szkodliwe działanie środowiska
Narażenie na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych (zimno, ciepło, wiatr, deszcz, nagłe zmiany temperatury), zanieczyszczenia i zła jakość powietrza mogą niekorzystnie wpłynąć na jakość skóry. Pył może zatykać pory i spowodować zwiększenie ilości bakterii na powierzchni skóry twarzy, co prowadzi do powstania trądziku. Zanieczyszczenia chemiczne niewidoczne w powietrzu mogą zakłócać naturalny system ochrony Twojej skóry, przyczyniając się do ucieczki wilgoci, a tym samym powodując suchość skóry i utratę elastyczności. 

Czynniki wewnętrzne
Woda
Skóra składa się z około 70% wody. Woda ma za zadanie transportowanie składników odżywczych do komórek, a także wypłukuje toksyny z organizmu. Konieczne jest więc picie odpowiedniej ilości wody każdego dnia dla zdrowia skóry. Nawet niewielki poziom odwodnienia może powodować suchość skóry. Według lekarzy powinno się pić 1,5-2 litrów wody dziennie.

Hormony
Naturalne zmiany hormonalne w organizmie wpływają na stan naszej skóry. Wzrost hormonów w wieku nastoletnim wpływa na produkcję sebum i powoduje brak równowagi w skórze. Poziom hormonów podczas miesiączki może powodować powstawanie wyprysków. Zmiany pigmentacji są powszechne w okresie ciąży, zaś okres menopauzy hamuje aktywność gruczołów łojowych, co powoduje, że skóra staje się bardziej sucha. Odpowiednią pielęgnację należy więc dostosować do zmian hormonalnych występujących w naszym organizmie.

Alkohol
Alkohol działa odwadniająco na skórę - czerpie istotne ilości wody z tkanek. Nadużywanie alkoholu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, czego skutkiem jest zaczerwienienie skóry. W przypadków osób, które regularnie piją alkohol, ciągłe rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze może ostatecznie rozciągnąć je na tyle, że pozostaną już takie nawet wtedy, gdy nie piją alkoholu.

Ćwiczenia
Ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi w całym organizmie. Zwiększony przepływ krwi ułatwia dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do głębszych warstw skóry i umożliwia odprowadzanie produktów przemiany i toksyn oraz wolnych rodników.

Stres
Stres i napięcie wpływają na zwiększoną produkcję adrenaliny we krwi. Adrenalina zaś przekierowuje strumień krwi z dala od skóry, co zmniejsza dopływ tlenu do skóry. Z czasem może to prowadzić do takich skutków, jak zmatowienie skóry, utrata elastyczności i nadczynność gruczołów łojowych prowadząca do powstania trądziku. Po dłuższym czasie stres może powodować oznaki przedwczesnego starzenia się i depigmentacji, gdyż naturalny proces regeneracyjny skóry ulega osłabieniu. Skutkuje to wolniejszym tempem obrotów komórkowych, a więc nowe komórki skóry potrzebują więcej czasu na dotarcie do powierzchni skóry.

Palenie papierosów
Skutki palenia związane są z przedwczesnym starzeniem, bruzdami i zmarszczkami. Nikotyna osłabia naczynia krwionośne dostarczające krew do tkanek, pozbawiając ich tym samym niezbędnego tlenu i pozostawiając skórę matową i szarą. Palenie niszczy witaminy z grupy B i C, które są ważne dla zdrowej skóry. Palenie zwiększa także wielkość porów na powierzchni skóry i przyczynia się do powstawania zmarszczek wokół oczu i ust.

Dieta
Zdrowa skóra jest nie tylko oznaką dobrej pielęgnacji. Złe odżywianie, spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze, cukier, żywności ze sztucznymi dodatkami, może mieć wpływ na elastyczność i jakość skóry. Zdrowa żywność ma mnóstwo właściwości odmładzających komórki skóry. Między innymi witaminy A i C (przeciwutleniacze), kwasy omega-3 i wapń pomagają utrzymać zdrowszy i młodszy wygląd. Dieta jest ważna w szczególności w przypadku osób z chorobami skóry, takimi jak trądzik różowaty, egzema lub łuszczyca, ponieważ jedzenie niektórych pokarmów może nasilać objawy choroby.

Witaminy
Zażywanie określonych suplementów witaminowych to łatwy sposób na utrzymanie zdrowej skóry. Oto cztery podstawowe witaminy, które pomagają utrzymać skórę w dobrej formie:
- witamina A - przyczynia się do regeneracji tkanek, zapobiega suchości i starzeniu się skóry,
- witaminy z grupy B - poprawiają krążenie krwi i wpływają na zdrowy koloryt skóry,
- witamina C - jest niezbędna do gojenia się ran oraz utrzymuje prawidłowy poziom kolagenu w skórze,
- witamina D - leczy uszkodzone tkanki oraz strukturalne uszkodzenia skóry.

Wolne rodniki
Są to cząsteczki organiczne, które są odpowiedzialne za starzenie się skóry, uszkodzenia tkanek, a także niektóre choroby skóry. Czynniki zewnętrzne, takie jak palenie tytoniu, zanieczyszczenia, środki czyszczące, środki chwastobójcze, światło słoneczne i inne, atakują skórę na poziomie komórkowym, co powoduje, że jakość nowo powstałych komórek skóry pogarsza się. Po dwudziestym roku życia naturalne mechanizmy obronne skóry zmniejszają się i nasza skóra nie może już skutecznie bronić się przed wolnymi rodnikami. Z tego powodu trzeba ją wspomagać odpowiednimi preparatami kosmetycznymi.

Sen
Odpowiednia ilość snu jest jednym z najbardziej skutecznych regeneratorów skóry. Sen przywraca naturalną równowagę skóry i zwiększa skuteczność niektórych składników pielęgnacyjnych zawartych w kosmetykach, potencjalnie zapewniając więcej korzyści dla skóry. Niewysypianie się powoduje, że skóra wokół oczu staje się ciemna, powstaje opuchlizna. Po pewnym czasie kontynuowania takiego trybu życia cera staje się matowa i odwodniona.


Ściskam,

19 komentarzy:

  1. Długotrwały stres sieje spustoszenie w naszym organizmie. Szkoda, że w dzisiejszych czasach niemożliwe jest bezstresowe życie ;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety... Sama widzę wpływ stresu na stan mojej skóry, ale nie jestem w stanie nic z tym zrobić. Dopiero wakacje dają chwilę odpoczynku :)

      Usuń
    2. Ja skutki największego stresu, który miał miejsce 5 late temu, czyli podczas pisania i obrony pracy magisterskiej odczuwam do dziś. Zaburzył mi on pracę całego organizmu zwłaszcza hormonów przysadki i tarczycy i chyba już nigdy nie będzie tak jak kiedyś ;/

      Usuń
    3. Pewnie kiedyś się to unormuje... Słyszałam, że może to zająć wiele lat, w zależności od odporności organizmu. Biedna jesteś :( Aż strach pomyśleć co ja będę miała przy obronie pracy magisterskiej, skoro stresuję się właściwie wszystkim, nawet zwykłym egzaminem. Problem polega na tym, że głowa to jedno a organizm to drugie. Wiem, że nie mam czym się denerwować, ale organizm niestety reaguje inaczej...

      Usuń
  2. Od zawsze mam problemy z cerą. Jest bardzo sucha i wrażliwa. Tylko u mnie jest to chyba za sprawą genów. Mało jakie produkty mi pomagają. Niemniej, post bardzo dobry, dziękuję :)

    Obserwuję, będę wpadać i zapraszam do siebie
    http://irresponsibly.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Plus muszę to powiedzieć, przepiękny szablon! Mogłabym wiedzieć kto go wykonywał?

      Usuń
    2. Niestety przewlekle sucha skóra to także choroba. Tak samo jak w przypadku trądziku - trzeba próbować dopóty, dopóki nie znajdzie się produktu, który pomoże. A często trzeba też produkt zmieniać, gdyż skóra się uodparnia na określone składniki. Ja wczoraj zaczęłam kurację AA Skóra atopowa kremem półtłustym. Za jakiś czas pokażę na blogu efekty także zapraszam :) Bardzo dziękuję za ciepłe słowa! Szablon wyszukałam na stronie http://premiumbloggertemplates.com Autor powinien być wyświetlony w stopce mojego bloga :) Pozdrawiam cieplutko

      Usuń
  3. Sama prawda, właściwie nic dodać nic ująć. "Najgorsze" w tym wszystkim to, ze zazwyczaj jednego czynnika nie da się zastąpić drugim.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie. Szkoda, że nie ma sposobu na uzupełnienie strat w organizmie, jakie wywołuje np. stres, palenie papierosów...

      Usuń
  4. Oj tak jest sporo czynników które mają wpływ na stan naszej skóry, dobrze jest zdawać sobie z tego sprawę i stosować właściwą pielęgnację :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, że niektórych czynników nie da się wyeliminować całkowicie z naszego życia... I w dodatku to właśnie te mają najbardziej negatywny wpływ na naszą skórę

      Usuń
  5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno palenie papierosów wpływa niekorzystnie na naszą skórę jak i cerę. Zresztą dym tytoniowy bardzo wysusza, więc nie wiem jak można palić. Jeśli jest ktoś palaczem to niechaj lepiej szybko dostawi to świństwo i wtedy zobaczy jaka zmiana będzie na naszej skórze.

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszystko ma wpływ na naszą skórę. Jeśli szukacie teo typu wiedzy medycznej to na pewno przyda wam się ta stronka https://www.wybierzzycie.pl/ . Poruszane są tu naprawdę mądre tematy

    OdpowiedzUsuń
  8. Na naszą skórę wiele czynników ma negatywny wpływ. Dlatego trzeba o nią dbać jak najlepiej. Na przykład ja stosuję kosmetyki do twarzy z aloesu , ze względu na zawartość aloesu w składzie. Ma on wiele korzystnych właściwości dla skóry, jest nie do przecenienia.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetny i wyczerpujący artykuł. Zgodzę się z tym, że największy wpływ na naszą skórę mogą mieć kosmetyki, jakich używamy. Na stronie https://ecoproduct.pl przeczytacie sobie o tym, dlaczego warto stosować produkty z dobrym składem i ekologiczne. Jest to dobre dla nas, dla naszej skóry i dla ekologii.

    OdpowiedzUsuń
  11. Można by rzec, że wszystko ma wpływ

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze. Dzięki nim mogę poznać Wasze zdanie i przede wszystkim trafić na nowe strony, warte uwagi.